rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Trafikövning i Falun

Blivande yrkeschaufförer

Publicerad 14 maj 2012 - 16:12
Uppdaterad 14 maj 2012 - 20:26

Hur får man stopp på en tung lastbil för att undvika att köra in i personbilen som kör framför? Det var en av frågeställningarna när NTF Dalarna på måndagen arrangerade en trafiksäkerhetsdag i Falun för blivande yrkeschaufförer för att visa på riskerna när man kör buss eller lastbil.

Personbilen framför lastbilen trycker på bromsen och så fort lastbilschauffören ser det röda bromsljuset trycker också han på bromsen, men då kan det vara försent. En lastbil väger åtskilliga ton och behöver en betydligt längre bromssträcka än en vanlig personbil.

Vid övningen på Dalarnas Trafikövningsplats i Falun körde lastbilen i cirka 50 km/tim, ändå blev bromssträckan över 100 meter innan chauffören fick stopp på det tunga fordonet. Nu var det bara övning, men hade det varit verklighet hade personbilen säkerligen blivit krossad.

Den här särskilda trafiksäkerhetsdagen, som vill visa på riskerna när man kör buss eller lastbil arrangerades av NTF Dalarna/Säker Trafik Dalarna AB. Ett 60-tal elever från Falun, Borlänge och Grängesberg deltog i utbildningen och till hösten ska dom vara färdiga yrkeschaufförer.

 

Ansvarig utgivare Gävledala/SVT Gävleborg: Nina Funke/Peter Bäckström Drake

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.