För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Universitetssjukhuset i Östergötland
Patientfarlig läkare borde få fortsätta
Publicerad 1 februari 2012 - 09:29
Patologen på Universitetssjukhuset i Linköping har fullt förtroende för den frilansande patolog vars läkarlegitimation nyligen drogs in.
Både Socialstyrelsen och den före detta Häslo- och sjukvårdens ansvarsnämnd, har bedömt honom som en fara för patienternas säkerhet.
Men Patologkliniken på Universitetssjukhuset överklagar nu beslutet.
Efter det att läkaren felbedömt äggstockscancer och prostatacancer har han i huvudsak fått ägna sig åt hudförändringar de senaste åren.
-Hans misstag är få och alla kan göra fel, säger chefen för Patologkliniken till Östgöta Correspndenten.
Läkaren har bedömt 76 000 prov åt Universitetssjukhuset de senaste sex åren.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.