För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Gotland
Flundrans bestånd ska undersökas
Publicerad 9 februari 2012 - 16:26
Kan flundran vara en lösning på det allt mer tynande fisket på Gotland? Ja, frågan ska besvaras av en en rad institutioner med forskningsstationen Ar i spetsen.
Tillsammans med länssyrelsen och kustlaboratoriet vid Sveriges lantbruksuniversitet ska beståndet av flundra undersökas - en fisk som numer sällan fiskas runt Gotland.
Hittills gjorda iaktagelser visar att det finns gott om flundra, men de är magra och har av okänd anledning flyttat till nya bottnar.
Projektet syftar till att ta reda på när och var flundra av god kvalité kan fiskas i tillräckliga mängder.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.