rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Jakten på ny partiledare

Håkan Juholt - ny partiledare

Publicerad 10 mars 2011 - 08:46
Uppdaterad 21 januari 2012 - 15:49

Det blir Håkan Juholt från Oskarshamn som blir ny partiledare för Socialdemokraterna. Valberedningens förslag har stöd bland partiets distriktsordföranden.

Klockan 13 på torsdagen mötte Håkan Juholt och Carin Jämtin, föreslagen som ny partisekreterare ett stort pressuppbåd. Det var två glada och lite skämtsamma nya ledare som svarade på mängder med frågor.

Håkan Juholt behövde en natts betänketid för att bestämma sig när han fått valberedningens fråga.

Är detta någonting som du drömt om?

- Jag har aldrig drömt om detta, den natt som jag tänkte över valberedningens fråga då låg jag vaken. Nu drömmer jag om att förändra Sverige.

Båda kandidaterna har letat i sina respektive garderober för att hitta några lik, men inte lyckats särskilt väl.

- Jag har kört för fort tre gånger, säger Håkan Juholt. Och alla gånger var under valrörelser. Två förluster och en framgångsrik. Det är det enda jag hittat, vi är troligen jättetråkiga.

Smålandsnytt besökte under torsdagen bland annat Håkan Juholts tidigare arbetsplats, tidningen Nyheterna i Oskarshamn.

- Ärligt talat blir han den bäste partiledaren på länge. Det säger Torbjörn Byman, tidigare arbetskamrat med Håkan Juholt på tidningen Nyheterna i Oskarshamn.

I kommunhuset i Oskarhamn skapar beskedet mycket känslor under torsdagsförmiddagen. En av de som är rörd över valberedningens förslag är kommunalrådet Peter Wretlund, socialdemokratiskt kommunalråd.

- Vi är vänner sedan länge och vi bor på samma gata.
Om han blir vald är detta en av de lyckligaste dagarna i mitt politiska liv, säger Peter Wretlund.

Håkan Juholt är 48 år och sedan 1994 riksdagsledamot för valkretsen Kalmar län. Juholt är ursprungligen journalist och arbetade tidigare som fotograf och journalist på tidningen Nyheterna i Oskarshamn och Högsby.

Torbjörn Byman är före detta kollega med Juholt på tidningen Nyheterna i Oskarshamn och beskriver sin tidigare arbetskamrat så här:

- Han är en jättetrevlig arbetskamrat men fullständigt oteknisk.
Tekniska saker gick ofta sönder i hans händer, av oförklarliga skäl.

Peter Persson, ordförande i Jönköpings arbetarkommun är också glad och lycklig över beskedet.

-Det är ett utomordentligt bra förslag som valberedningen presenterat idag och Jönköpings arbetarekommun ställer sig helhjärtat bakom detsamma. Nu handlar det om att sluta upp bakom en ny partiledning och arbeta aktivt med att bedriva en tydlig oppositionspolitik mot ökade klyftor och ojämlikhet.

Juholt har profilierat sig som försvarspolitiker och är sedan riksdagsvalet 2010 ordförande i Försvarsutskottet.

Carin Borglid

 

Ansvarig utgivare Smålandsnytt/Jönköpingsnytt: Lotta Orstadius

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.