För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Dragkamp om vargen Kynna
Publicerad 1 december 2011 - 14:07 Uppdaterad 1 december 2011 - 17:00
Dragkampen om den skjutna björnhonan Kynnas skinn utvidgas. I ett pressmeddelande berättar Kulturparken Småland konservera skinnet och visa upp det för allmänheten.
"Vargfenomenet skapar existensiella frågor kring djur, natur och kultur. Vargen som fenomen är mycket intressant ur flera aspekter", skriver Kulturparkens vd Erica Månsson i ett pressmeddelande.
Vargen Kynna sköts i trakterna söder om Älmhult i början av november. Redan tidigare har vi berättat att Sagomuseet i Ljungby och Naturum Huseby hört av sej till Naturhistoriska museet och visat intresse för Kynnas kvarlevor.
Det är Naturvårdsverket som avgör om skinnet ska överlåtas.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.