För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Socialdemokraterna i Kalmar
Äldre hoppar av och unga startar upp
Publicerad 25 januari 2012 - 16:03 Uppdaterad 25 januari 2012 - 16:34
SSU i Kalmar län menar att det ökade politiska intresse bland de unga är tydligt. I stället för att tappa medlemmar startas flera nya klubbar i länet.
I måndags startade en klubb i stadsdelen Norrliden i Kalmar, och näst ut är Mörbylånga på Öland.
- Framtiden ser bra ut, och tillströmningen är god. Här finns ett intresse för SSU, för socialdemokratin, sägen Johan Nyman.
Medlemmar i Socialdemokraterna i Kalmar län, lämnar partiet i protest efter Håkan Juholts avgång som partiledare, skriver Östran. Men för ungdomsförbundet är det tvärt om. SSU menar att de känner ett ökat intresse och engagemang bland de unga.
- Det finns ett driv och ett engagemang som har förstärkts efter det som hänt, säger Johan Nyman ombudsman för SSU i Kalmar län.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.