rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Västerviks oppositionsråd (S):

"Det låter som ett klokt val"

Publicerad 26 januari 2012 - 11:09
Uppdaterad 26 januari 2012 - 18:39

Stefan Löfven blir nya partiledare för S.
- Det låter som ett balanserat och klokt val säger Tomas Kronståhl (S), oppositionsråd i Västerviks kommun.

Stefan Löfven har funnits med länge i spekulationerna om ny partiledare. Löfven sitter i Verkställande utskottet men han har hållit sig utanför de stridande falangerna och anses vara en person som kan ena partiet.

- Han är en av de få som kan bli partiledare av de som sitter i verkställande utskottet. De andra är nedsmittade genom sitt sätt att agera i Juholtfrågan. Stefan Lövén däremot har hela tiden utåt stått upp för Håkan Juholt, menar oppositionsrådet i Västervik Tomas Kronståhl (S).

- Blir det Lövén så får han mitt stöd, säger Tomas Kronståhl till Sveriges Televisions Smålandsnytt på torsdagslunchen.

Eftersom Stefan Löfven inte sitter i riksdagen kommer han att flankeras som partiledare av riksdagsmannen Sven-Erik Österberg som får en framträdande roll i det nya ledarskapet.

Tomas Kronståhl säger att han inte är någon vän av Sven-Erik Österberg men vill egentligen inte ge några kommentarer om vem som blir gruppledare i riksdagen. Han menar att det måste riksdagsmännen själva tycka till om.
- Partiledarfrågan däremot är så oerhört viktig för hela partiet, säger Tomas Kronståhl till Smålandsnytt.

Tomas Kronståhl är positiv till hur den pågående processen av val av ny partiledare går till, eftersom det är så bråttom att utse en ny partiledare.

Monica Haider distriktsordförande för Socialdemokraterna i kronobergs län träffade Smålandsnytt på torsdagsförmiddagen för en kommentar och svarade så här:
- Om det skulle bli aktuellt med Stefan Löfven så tycker jag det är ett bra val, säger Monica Haider.
- Varför?
- Han är en duktig person och hyser ganska stor respekt i många kretsar.
- Om det nu då under dagen bekräftas att det blir Stefan Löfven, hur tycker du att processen gått bra till?
- Partidistriktsordförandena var överens om att man ville ha en snabb process och vi har varit involverade och tillfrågade under hela processen så jag tycker att det gått bra till, säger Monica Haider till Smålandsnytt.
- Vilken betydelse tror du hans erfarenheter som ordförande i IF Metall har?
- Han har ju tor erfarenhet av en stor organisation och det tror jag kan vara viktigt.
- På vilket sätt tror du då att han kan vända den neråtgående spiral som socialdemokraterna har slagits emot?
- Jag tror att han kommer att samla partiet och driva politiken framåt för det är det som vi behöver göra. Vi behöver prata politik och om alla de förslag som vi lagt, avslutar Monica Haider (S).

Astrid Eiderbrant
astrid.eiderbrant@svt.se

 

Ansvarig utgivare Smålandsnytt/Jönköpingsnytt: Lotta Orstadius

Ta ledigt när du vill - det nya sportlovet

I Stora Mellösa går det att välja sportlovsvecka.

Konstnär överklagar hetsdom

Dan Park och hans "slavaffischer" dömdes för förtal och hets mot folkgrupp. Men nu kan han få en ny prövning.

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Utrikesreportage

Estland: Klarade krisen, fattigdomen ökade

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Torsdag 23 februari

09.00 Motverka bidragsbrott-DIREKT.
Öppen utfrågning i riksdagen om hur staten kan motverka bidragsbrott.
12.00 Penningspolitiken.
Utfrågning i riksdagen av Riksbankschefen Stefan Ingves om penningpolitiken.
14.00 Statsrådens frågestund-DIREKT.
Svarande är bl a Jan Björklund(FP) och Peter Norman(M).
15.00 Måste kapitalismen förändras?
Diskussion från Davos med bl a finansminister Anders Borg(M).

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Klondike

Kina och andra tillväxt-länders törst på råvaror har givit nya och gamla gruvorter världen över ett starkt uppsving. Priset på mineraler och metaller stiger och allt fler går ner i gruvan igen. Men vad händer med människorna i Klondike? Hur mår dom? Och vad händer när guldruschen är över? Reportage från Kina, Bolivia och Storbritannien.
Programledare: Fredrik Önnevall

Ons 22/2 kl 21.30 i SVT2
Även 24/2, 25/2 & 26/2

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Foto: Sveriges Radio

Porr som politiskt verktyg Tendens i P1 om politiskt innehåll i queer, feministisk och lesbisk pornografi.

Senaste nyheterna
Miffo-tv. Foto: UR

Det här är Miffo-tv! En dokumentärserie om programledarna i Mifforadio, den enda radioshowen med utvecklingsstörda programledare.