rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Fallet Erling Fredriksson

Sverker Olofsson: "Det är förfärligt"

Publicerad 8 februari 2012 - 16:29
Uppdaterad 8 februari 2012 - 18:34

Den kände konsumentjournalisten Sverker Olofsson var en av dem som tidigt reagerade på nyheten om att funktionshindrade Erling Fredriksson skulle få betala extra för sina hjälpmedel på flyget. Han tycker det är förfärligt att media ska behöva ingripa för att ge konsumenten rätt.

Smålandsnytts nyhet om att Erling Fredriksson från Öland skulle få betala 35.000 kronor extra för sina handikapphjälpmedel på flyget fick många att reagera. En av dem var SVT:s egen konsumentjournalist Sverker Olofsson.

"En rätt man redan har"
Han är förstås glad att uppmärksamheten hjälpte Erling att få rätt, men tycker samtidigt att det är förfärligt att det ska behöva vara så.

-Väldigt ofta när media griper in så får konsumenten rätt, men konsumenten hade ju faktiskt rätt redan tidigare. Så på ett vis är det ju skrämmande att media måste in för att man ska få den rätten man hade redan tidigare.

-Det krävs ju en styrka för att våga vända sig till media, det är många som inte gör det och som blir sittande med skägget i brevlådan.

Hur vanligt är det att företagen ändrar inställning när media tar upp saken?

-Min uppfattning är att det är väldigt vanligt. Det är lätt att bete sig knasigt mot en kund, men det blir betydligt knepigare när tusentals kunder hör att man har en dålig moral.

-Det är effektivt att vända sig till media, fler ser hur man kan göra och det hjälper i längden andra, säger Sverker Olofsson.

Erik Nielsen
erik.nielsen@svt.se

 

Ansvarig utgivare Smålandsnytt/Jönköpingsnytt: Lotta Orstadius

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.