För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Fick betongbalk i ansiktet
Publicerad 20 februari 2012 - 17:45 Uppdaterad 20 februari 2012 - 17:46
En man i 50-årsåldern skadades allvarligt i en arbetsplatsolycka på ett bygge i Älmhult på måndagen. Olyckan inträffade strax efter klockan 13 då en kran tappade en betongbalk, berättar Jörgen Gustavsson, inre befäl vid polisen i Växjö. -Han skulle styra den rätt, så slog den upp i ansiktet på honom, säger Jörgen Gustavsson till TT.
Mannen kördes till Centrallasarettet i Växjö där hans skador konstaterades vara allvarliga men inte livshotande.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.