För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Åstorp
Arsenik i Hyllingevallen
Publicerad 9 oktober 2009 - 21:51 Uppdaterad 9 oktober 2009 - 21:52
Dräneringsvattnet från Hyllingevallen i Åstorp innehåller höga halter av arsenik, skriver Helsingborgs Dagblad på nätet. I över en månad har kommunen känt till arsenikhalten i vattnet, men uppgifterna har hemligstämplats och boende i trakten har inte informerats.
"Arsenikhalterna är MYCKET höga. hur ser det ut i reningsverket?" står det bland annat i de hemliga mötesanteckningarna.
Kommunalrådet Ronny Sandberg (S) har tidigare hävdat att det inte finns några gifter i vallen. Han säger till tidningen att han inte medverkat i beslutet att hemlighålla uppgifterna, och att han inte uppfattat att arseniken innebär någon fara att vistas i området.
- Hade vi fått höra att det var livsfarligt hade vi ju fått signalera. Där vi har påträffat arsenik är i en dräneringsledning, det är inget område människor kommer åt. Vi får ha lite mer vetskap först annars riskerar vi att haussa upp en omotiverad skräckkänsla, säger Sandberg till tidningen.
Hälsoskillnaderna mellan flaskmatning och amning är i många fall liten. Men trots det förespråkas amning. En av dem som valt bort att amma är Mona Broshammar.
Aktuellt tisdag Flygbolaget Sas gör ny storförlust och staten skjuter ännu en gång till pengar. Vad är det som talar för att bolaget ska lyckas vända utvecklingen denna gång? Och så granskar vi landstingens råd om amning. Hur vetenskapliga är de?
Statliga Rymdbolaget försöker sälja utrustning till Libyen så att diktaturen kan övervaka flyktingar, och handelsminister Ewa Björling hjälper till med marknadsföringen. Det avslöjar SVT:s Korrespondenterna.