rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Dör hellre än skickas tillbaka

Publicerad 18 februari 2010 - 07:13
Uppdaterad 18 februari 2010 - 10:43

Av rädsla för att skickas tillbaka till Malta håller sig idag minst 18 somaliska ungdomar gömda. Sydnytt har träffar en av dem i Malmö.
- Jag dör hellre än skickas tillbaka till Malta, säger den sextonårige pojken.

Han är nyss fyllda sexton och flyttar mellan olika adresser, ständigt på flykt och alltid rädd för att polisen till sist ska hitta honom. Han fick inte uppehållstillstånd i Sverige och därmed ska han skickas tillbaka till Malta, det EU-land där han först registerades som asylsökande. Så har EU beslutat i den sk Dublinförordningen.

För den späde sextonåringen som nu befinner sig på flykt i Sverige innebär det att han ska sändas tillbaka till ett land som inte behandlar honom som ett barn.
- På Malta blandas vuxna och barn, bara de starka kan överleva på ett sånt ställe, säger han.

Han säger också att det förekom övergrepp i förläggningarna, något som även den somaliska tolken hört flera barn tala om.
-Många berättar om sexuella övergrepp. Och att vuxna försökt få dem att frakta knark. Det handlar hela tiden om pengar, "om du gör det så får du pengar".

Även psykologen Ann Drottberger på Flyktingshälsan i Malmö har hört pojkar berätta om övergrepp.
-Och det förekommer också att vakterna på Malta misshandlar dem.
Sextonåringen som nu gömmer sig i Sverige flydde från Somalia i höstas genom Sahara och kom sen med en liten båt från Libyen till Malta. Turen tog fem dagar och var strapatsrik.
-Min kamrat drunkade på vägen.

På Malta blev han genast tillfångatagen och låstes sen in i sex månader i väntan på att kunna resa vidare.
- Många berättar att de suttit upp till nio månader i fängelse, berättar Ann Drottberger på Flyktinghälsan i Malmö.
Hon har träffat närmare femhundra ensamma flyktingbarn under de senaste tre åren i Malmö och har därmed stor erfarenhet av just denna grupp barn.

-De är starka pojkar, med stora resurser och en stark överlevnadsvilja.Det enda de vill är att studera och kunna jobba. Det är en förmån att få lära känna dem.
Idag håller sig 18 unga somaliska pojkar gömda av rädsla för att skickas tillbaka till Malta. Ann Drottberger berättar att väldigt många av "hennes" pojkar säger samma sak: "Skicka hellre tillbaka mig till Somalia än till Malta".

-Det säger barnen trots att det råder krig i Somalia!. Så rädda är de för att skickas just dit.

Och sextonåringen som varje vecka flyttar mellen olika tillfälliga adresser slår fast.
-Jag dör hellre än att jag tvingas åka tillbaka tillbaka till Malta.

 

Ansvarig utgivare Sydnytt/Blekingenytt: Per Lärka

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.