rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Bussar beskjutna i Malmö

Publicerad 23 augusti 2010 - 20:12
Uppdaterad 26 augusti 2010 - 13:13

Tre bussar har beskjutits i Malmö blev under fredagskvällen, troligen av luftvapen.

-Cauffören märkte hur ruta efter ruta gick sönder säger Kalle Persson på Polisens kommunikationscentral till Sydnytt.

Bussarna var fulla med passagerare och i den bussen som ådrog sig värst skador blev både chaufför och resenärer skärrade.

-Vi har plockat in en stödperson säger Dardan Shala, trafikledare på Veolia som kör två av bussarna till Sydnytt.

Deras buss blev attackerade på Slottsgatan i höjd med kasinot vid 17:30 tiden. Polisen är på platsen men har inte kunnat säkra någon teknisk bevisning. Men allt tyder på att det har rört sig om luftvapen.

I den ena bussen krossades fem ytterrutor, i den andra en ruta. Inga personer uppges ha kommit till skada. Veolia har tillsammans med skyddsombudet beslutat att köra på som vanligt eftersom attacken var begränsad till en plats där det nu finns polis.

Ytterligare en buss besköts senare under kvällen på Drottninggatan i höjd med Rörsjöstaden. Denna gången en regionbuss som fick fyra krossades rutor. Inga personskador rapporterade.

Även förra veckan skedde liknande incidenter och polisen vädjar nu till allmänheten att ringa 11414 om man har sett något.

 

Ansvarig utgivare Sydnytt/Blekingenytt: Per Lärka

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.