För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
- Bara att riva Barsebäck kommer att kosta drygt en miljard mer än man trodde från början, säger Claes Thegerström, vd vid SKB, Svensk Kärnbränslehantering AB. Och det kan i sin tur leda till att elpriset går upp.
Tanken är att Barsebäcksverket ska börja rivas 2020. Sedan början på 1980-talet har kärnkraftsindustrin betalat in pengar till Kärnavfallsfonden. De pengarna ska bland annat användas till att hantera det utbrända kärnbränslet.
5,7 miljarder i fonden är öronmärkta för just Barsebäck. Men de pengarna kommer inte att räcka. Därför vill Strålsäkerhetsmyndigheten höja avgiften från ett öre till 3,7 öre per producerad kilowatt kärnkraftsel, skriver Sydsvenskan.
Risken är att höjningen får betalas av de vanliga elkunderna. I slutändan är det regeringen som avgör hur mycket mer som ska betalas till Kärnavfallsfonden.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.