rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Vill bli bäst på dataspelet FIFA

Publicerad 18 januari 2012 - 21:11
Uppdaterad 19 januari 2012 - 10:42

YSTAD | En 18-åring från Ystad siktar på att bli Sverigebäst i fotbollsdataspelet FIFA. I höst väntar också en inofficiell VM-turnering i New York.
- Det gäller att hålla försvaret väldigt tight, förklarar han sina framgångar.

Filip Persson säger att han tillhör en riktig fotbollsfamilj där alla är intresserade av att spela. Han tränar vanlig fotboll minst ett par gånger i veckan.
- Och det har jag väldigt stor användning för när jag spelar fotbollspel i datorn. Det gäller att läsa av motståndaren hela tiden, och det är jag bra på.

I dataspelet FIFA styr han bara den spelare som för tillfället har bollen. Men han måste samtidigt hålla koll på alla de andra deltagarna och framförallt se till att motståndarlaget inte gör mål.
- Man måste utnyttja chanserna. Då kan man passa på att göra mål, förklarar han sin taktik.

Omkring tre timmar om dagen spelar han. Ibland styr datorn också motståndarspelarna, men han spelar hellre mot "riktiga" motparter som han hittar via nätet. Ibland sitter de vid en dator i Sverige, ibland någonannanstans i världen.
- Framförallt i England och Tyskland finns många bra FIFA-dataspelare.

I maj ska han delta i SM i fotbollsdataspel. I sommar hålls ett EM och i höst ett inofficiellt VM i New York. Han går ut gymnasiets sista årskurs i vår så han har redan bestämt sig för att åka till turneringen i New York.

- Men där kan jag inte vinna. Kanske blir jag bland de 30 bästa. Men SM planerar jag att vinna!

 

Ansvarig utgivare Sydnytt/Blekingenytt: Per Lärka

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.