För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
SVT
Vattenproblemen är över
Publicerad 2 februari 2012 - 09:32 Uppdaterad 2 februari 2012 - 09:37
OSBY | Nu är det fritt fram för Osbyborna att använda vatten igen. VA-chefen bedömer att det inte längre finns något behov av att hålla ned vattenkonsumtionen i Osby.
Vattenläget är åter normalt efter en tid med stora problem med låga nivåer och läckor.
Fortfarande finns det mindre läckor på nätet och dem ska man söka efter under onsdagen, bland annat med mikrofonutrustning.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.