För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Försäljning ska rädda Norrvikens trädgårdar
Publicerad 21 februari 2012 - 06:33 Uppdaterad 21 februari 2012 - 19:55
NORRVIKEN | Efter alla år av konkurshot och krångel kan det nu finnas en räddning för Norrvikens trädgårdar.
Stiftelsen med samma namn har sålt sin del till Lilla Båstad, ett projekt som drivs av Peab-grundaren Erik Paulsson. Anledningen sägs vara en akut ekonomisk kris. Alternativet hade varit konkurs.
De ekonomiska problemen för Norrvikens trädgårdar har en lång historia. Det har varit svårt att få den stora trädgårdsanläggningen i Båstad att gå runt. Planer finns på sikt om ett nytt samhälle i Norrviken med hus, hotell och konsthall.
Överlåtelsen sker efter årets säsong 1 oktober. Utan försäljningen kan man inte utveckla anläggningen för att behålla dess attraktionskraft.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.