För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Västeråsare undersöks för svininfluensa
Publicerad 27 april 2009 - 16:15 Uppdaterad 27 april 2009 - 18:59
Ett hundratal personer har dött i Mexiko av svininfluensan som nu sprider sig till fler länder, bland annat New York i USA.
I Västerås har några personer blivit undersökta för svininfluensa, säger smittskyddsläkare Jan Smedjegård i Västerås. Personerna har vistats i drabbade länder nyligen och har influensasymtom. Men resultaten av provtagningarna, som visar om det handlar om svininfluensa eller vanlig influensa, är inte klara än.
I både Örebro och Västmanlands län informerar man nu alla vårdmottagningar så att patienter ska komma till infektionsklinikerna direkt.
Hans Fredlund, smittskyddsläkare i Örebro, är orolig över att viruset kommer den här tiden på året. Men han påpekar ändå att det inte är något stort utbrott.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.