För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
30 miljoner till vaccin
Publicerad 25 augusti 2009 - 14:40 Uppdaterad 30 oktober 2009 - 09:56
Regeringen beslutade på tisdagen att ge landstingen en miljard kronor, som bidrag till vaccinationerna mot den så kallade Svininfluensan.
För Tvärsnyttlandstingen betyder det ett tillskott på ungefär 30 miljoner kronor vardera, vilket täcker kostnaden för inköp av själva vaccinet.
Kostnaden för vaccinationerna måste landstingen själva betala, eftersom det ska vara gratis för allmänheten.
-Jag är glad på ett vis. Äntligen har regeringen förstått att det här är en samhällsskyddsfråga, men det hade gärna fått vara liter mer pengar, säger Marie-Louise Forsberg-Fransson (S), ordförande landstingsstyrelsen Örebro.
Detta om kostnaderna. När det sedan gäller vaccinationerna, så kommer de att dra ut på tiden. Senaste budet till landstinget i Örebro län säger att vaccinet kommer hit först i månadskiftet september/oktober, alltså ett par veckor senare än beräknat.
Då kommer 40.000 doser vaccin i veckan, så det lär ta en tid innan alla fått ett fullgott skydd, eftersom vaccinet ska ges två gånger.
09.00 Northern Future Forum Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning. 09.30 Unga ledare Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat. 09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65 Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2. 11.15 Europaperspektiv Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2. 13.30 Northern Future Forum Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.
Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?