rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Nytt ideologiskt progra(m)

"Mycket frihet och rättvisa men inte så många idéer"

Publicerad 21 oktober 2011 - 14:59
Uppdaterad 23 oktober 2011 - 12:49

Moderaterna har inte längre några tydliga politiska idéer. De försöker istället att framställa sig själva som ett samhällsbärande parti. Det menar Mats Lindberg, professor i statsvetenskap.

På Moderaternas partistämma i Örebro har partiets nya ideologiska program presenterats. Det är tio år sedan det förra, och det finns stora skillnader sedan sist menar Mats Lindberg:

-Hela idéprogrammet handlar inte så mycket om idéer utan om praktisk politik som att värna sysselsättningen och välfärden. I det tidigare idéprogrammet var det mer tal om frihet och rättvisa.

Mats Lindberg menar att det istället är de mindre partierna i den borgerliga alliansen som står för det politiska budskapet.
Han tror att Moderaternas taktik beror på att man försöker hitta nya väljare:

-Det är som om Moderaterna bestämt sig för att bli ett parti för alla. Framförallt siktar man in sig på löntagare, inte på företagare, bönder eller godsägare, och det är ju bland löntagarna som den stora massan av väljare finns.

 

Ansvarig utgivare Tvärsnytt/Västmanlandsnytt: Linda Hermansson

Pejl-logga
Kontakta Tvärsnytt

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.