För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Arbogabrand Det har varit flera stora bränder under veckan. Den mest uppmärksammade var när asylboendet på Nalles motell i Arboga nästan brann ner till grunden i tisdags. 66 asylsökande tvingades fly och har nu placerats på andra boenden på olika orter. Dagen efter visade det sig att det fanns stora brister i brandsäkerheten.
Bensinpriset Bensinpriset hamnade på en ny rekordnivå i veckan. En liter 95-oktanig bensin höjdes med 20 öre i måndags till 14:88. Fler höjningar är på gång tror branschbedömare, kanske ända till 16 kronor litern.
Sjukdiskriminering Josefine Bygg lider av den kroniska tarmsjukdomen crohns och har varit borta mycket från sina studier. Nu tvingar Bergslagens folkhögskola henne att sluta på grund av hennes höga sjukfrånvaro. Men Josefine Bygg ger inte upp, hon går vidare till Diskrimineringsombudsmannen.
Varsel Den varma vintern har lett till överfulla lager på pelletsfabriken i Laxå, mildvädret har gjort att för få har eldat med pellets och på grund av det har försäljningen gått ner. Därför varslade företaget 20 personer av de totalt 30 anställda på fabriken.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.