För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Carlstad United riskerar konkurs
Publicerad 4 augusti 2009 - 19:52 Uppdaterad 5 augusti 2009 - 15:47
Fotbollsklubben Carlstad United har ekonomiska problem på ett sätt som inte tidigare rapporterats. Enligt Kronofogden är klubben skyldig runt 600 000 kronor.
Klubben måste betala sina skulder
En ödesvecka väntar fotbollsklubben Carlstad United. På fredag möter de serieledarna Degerfors, men det är inte på planen som klubben har det svårast just nu.
Carlstad Uniteds ordförande Stefan Westergren säger till Värmlandsnytt att styrelsen arbetat hela sommaren med att finna en lösning och att en plan ska lämnas till fordringsägarna nästa vecka. Men trots att det är svårt att finna nya sponsorer är ingen försäljning av spelare eller sänkning av spelarlöner aktuell just nu. Och Stefan Westergren har gott hopp att trots allt finna en lösning som kan ta klubben ur sitt ekonomiska dilemma. Klubbens kapital i form av spelare och laganda är dessutom skyddat.
Klubbens skulder är till största delen skatteskulder. Det är skattemyndigheten som har gett klubben en vecka på sig att visa upp planen på hur skulderna ska lösas. Annars väntar konkurs inom ett halvår. Konkursansökan kan dröja till den 17 januari 2010. Men då är det slut om inte Carlstad United betalt sina skulder.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.