För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Ingen fortsättning för Perra
Publicerad 15 februari 2010 - 09:48 Uppdaterad 15 februari 2010 - 17:49
Färjestadstränaren Per-Erik Johnsson lämnar klubben efter den här säsongen. Tommy Samuelsson har istället erbjudits jobbet som huvudtränare, det säger Thomas Rundqvist till Värmlandsnytt.
SVT Play
Sport
Färjestad, Qbik, Mallbacken, Carl-Johan Bergman, Anders Olsson och Anna Lindberg. Här kan du följa våra värmländska idrottare och lag.
I fredags träffade Per-Erik Johnsson klubbens sportchef Thomas Rundqvist för att diskutera en förlängning av kontraktet med klubben som går ut efter den här säsongen. -Mötet visade att jag inte är aktuell överhuvudtaget för fortsatt tränarjobb inom FBK, säger Per-Erik Johnsson. -Det är inte så konstigt, mitt kontrakt går ut, menar Johnsson som ändå räknar med att fortsätta som hockeytränare.
Enligt färjestads sportchef Thomas Rundqvist har Tommy Samuelsson sagt att han är intresserad av jobbet och han ska nu komma med ett förslag på en ny organisation för tränarstaben.
Fram till nu har Färjestad haft två huvudtränare och en assisterande tränare, men tanken är att det ska bli en huvudansvarig tränare och två assisterande tränare. Och det kan bli Tommy Samuelsson som blir ensam huvudtränare nästa säsong. - Ska någon av dem vara kvar så blir det Tommy den här gången. Vi har inte teamet riktigt klart än, men efter diskussioner har vi valt att göra så här, säger Thomas Rundqvist, sportchef i Färjestad, som tror på den nya tränarstrukturen.
- Avtalet går ut nu och då står vi inför ett val, ska vi förnya avtalet med Per-Erik och fortsätta eller ska vi göra förändringar? Vi tror att en förändring är rätt för oss just nu, säger han.
Tommy Samuelsson kommer att ge besked om han vill ha tjänsten som huvudtränare under måndagen eller tisdagen.
09.00 Northern Future Forum Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) öppnar toppmötet med nio statsministrar som ska diskutera europeiska framtidsfrågor. Direktsändning. 09.30 Unga ledare Intervju med Gustav Nipe, ordförande i Ung Pirat. 09.45 Läget på arbetsmarknaden efter 65 Seminarium om situationen för äldre som kan och vill jobba längre. Från den 7/2. 11.15 Europaperspektiv Seminarium om hoten mot sammanhållningen och unionens framtid. Från den 1/2. 13.30 Northern Future Forum Sammanfattning av dagens toppmöte med nio deltagande statsministrar. Direktsändning.
Korrespondenternas Bengt Norborg och Marco Nilson har rest i hemlighet i det slutna Burma. Oppositionen och de unga tror på fram-tiden igen efter 50 år av diktatur. I en exklusiv intervju kallar presidentens rådgivare den demokrat-iska processen oåterkallelig och vädjar om omvärldens stöd. Men är Burma verkligen på väg mot demokrati? Eller är det bara en ny nyck från en av världens mest hårdföra diktaturer?