För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Mannen som älskar blues
Publicerad 14 januari 2011 - 15:50 Uppdaterad 14 januari 2011 - 15:56
Han har fått lysande recensioner för senaste skivan. Möt fackordföranden på Gruvöns bruk som kallas Värmlands blueskung.
Stewe Cato i Slottsbron är en man som älskar blues. Han inspirerades av radioprogrammet "I blueskvarter" på sextiotalet. Nu är han aktuell med nya skivor och han skriver texter både på engelska och svenska. Han är självlärd och spelar i dag gitarr, mest på en resonator, och så munspel och mandolin.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.