För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Tehus för invandrarkvinnor
Lyckad idé som sprids
Publicerad 30 december 2011 - 12:00 Uppdaterad 30 december 2011 - 12:13
Någon gång efter jul kanske Karlstad kan få ett Tehus av samma modell som Karlskogas. På kort tid har Tehuset där blivit en populär och betydelsefull samlingsplats för invandrarkvinnor.
Bakom Tehuset står Soheila Fors, som blev 2011 års Karlskogaambassadör för sitt arbete med invandrare. Nu har hon utbyggnadsplaner och vill starta tehus på flera håll i landet, bland annat i Karlstad.
- Jag vill bryta invandrarkvinnornas isolering, för jag vet av egen erfarenhet att det kan leda till både sjukdomar och depression, säger Soheila Fors. Vi bor i Sverige och vi måste anpassa oss. Jag har tittat på lokaler och efter jul får vi se.
På Tehuset undervisar pensionerade SFI-lärare i svenska och den som vill kan också få lära sig mer om att använda dator. Både symaskiner och vävstolar finns för de många sykunniga kvinnorna som kan tillverka produkter och sälja.
Soheila Fors har utbyggnadsplaner för tehusverksamheten och vill starta både i Rinkeby, Malmö och Karlstad till en början. Andra kommuner har också hört av sig till henne och är intresserade.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.