rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Färjestad blixtrade - och vann

Publicerad 27 januari 2012 - 21:36
Uppdaterad 27 januari 2012 - 21:42

Regerande mästarlaget Färjestad bröt sin sex matcher långa förlustsvit och tog en viktig trepoängare i elitseriehockeyn. Färjestad besegrade Luleå med 3-1 efter att ha gjort två mål på 35 sekunder.

Luleå hade minst antal insläppta mål och mötte ett Färjestad i djup svacka och problem med målskyttet. Det var inte direkt upplagt för hockeyfest direkt. Men för Karlstadslaget blev det en rolig kväll. Färjestad höll till i sarghörnen i början av matchen - något som två skott på mål i den första perioden visade med all tydlighet. Luleås ledningsmål kom därför inte oväntat. Toni Koivisto kunde trampa runt kassen och lägga in pucken framför ett oerhört passivt hemmaförsvar. Strax innan hade samma försvar klarat av ett fem minuter långt boxplay sedan Marius Holtet åkte på ett ytterst tveksamt matchstraff.

Men i andra perioden började hemmalaget lägga puckar mot mål - och det gav resultat. På 35 sekunder blixtrade Färjestad till. Kvitteringen tryckte Christian Berglund in och 2-1 gjorde Mattias Sjögren när han petade in en retur på sitt eget skott. Även 3-1 kom innan den andra perioden tog slut då Per Åslund styrde in Magnus Nygrens skott, precis efter att gästerna klarat av ett numerärt underläge.

I den tredje perioden spelade Färjestad effektiv och tajt hockey, något som gjorde att Luleå aldrig kom riktigt nära att vända matchen. Det var Leif Carlssons första vinst som tränare i Färjestad.

- Det känns ju fantastiskt och jag känner för killarna i laget som slitit, säger han till Canal Plus och tycker att laget förtjänade segern.

TT/SVT

 

Ansvarig utgivare Värmlandsnytt: Tomas Skoglund

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.