rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Stockholm-Oslo

Politiker vill ha snabbtåg

Publicerad 8 februari 2012 - 16:37
Uppdaterad 8 februari 2012 - 16:49

Från Stockholm till Oslo på under tre timmar. Ja, det diskuterades i Karlstad under onsdagen.

Representanter från kommuner, landsting, riksdag och trafikverk samlades för att diskutera är ett transportmedel, nämligen tåg.
-Vi är 200 personer här och pratar om hur vi ska förbättra förbindelsen mellan Stockholm och Oslo säger Karlstads kommunalråd Per-Samuel Nisser (M).

Karlstad och flera av kommunerna längs E18 och region Värmland vill se en utbyggnad av kapaciteten på sträckan Stockholm-Oslo och man diskuterar en restid på under tre timmar alltså höghastighetståg.
-Ja, det är ju tekniskt möjligt sen vet jag och alla andra att det är en ekonomisk fråga, säger Per-Samuel Nisser (M).

Men under onsdagen presenterades den norska höghastighetsutredningen och den visar att norrmännen inte verkar vara särskilt intresserade av att lägga pengar på en utbyggnad österut.
-Jag tror att det är större chans att korridoren Oslo-Göteborg realiseras, säger utredaren på Jernbaneverket Tom Stillesby.

 

Ansvarig utgivare Värmlandsnytt: Tomas Skoglund

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.