Efter avslöjandena om Subway:
Fortsätter bryta mot kollektivavtal
Publicerad 16 april 2008 - 18:34
Uppdaterad 16 april 2008 - 18:53
|
Arbetsgivaren för Subway på Kungsgatan i Umeå har fortsatt att bryta mot kollektivavtalet efter Västerbottensnytts avslöjande, enligt de anställda. Sedan vi besökte smörgåsbaren för första gången i förra veckan så har man bland annat tvingat anställda att jobba utan möjlighet till elva timmars nattvila mellan arbetspassen.
Här hittar du artiklar och inslag om granskningen av Subway i Kungspassagen i Umeå.
Enligt de anställda som Västerbottensnytt pratat med så fortsätter Subway i Kungspassagen i Umeå att bryta mot kollektivavtalet. Och det trots att ekonomi och personalansvarig Emma Karlsson har sagt att man alltid följt kollektivavtalet och alltid kommer att göra det. Nekad att jobba För när Jenny Gunnarsson kom till jobbet i måndags blev hon nekad att jobba - trots att hon var schemalagd. Först efter att skyddsombudet upplyst butiksansvarig om hennes rättigheter så fick hon gå på sitt pass. - Det kändes väldigt förvånande. Eller egentligen inte för det har ju hänt ett flertal gånger tidigare, inte bara för mig utan för ett flertal anställda, säger Jenny Gunnarsson. Fler exempel Men det här är bara ett av exemplen av brott mot kollektivavtalet under den senaste veckan, enligt de anställda. Jennys arbetskompis Jessica tvingades i torsdags att både stänga butiken halv ett på natten och att jobba dag dan efter. Och det trots att man har en laglig rätt till elva timmars vila mellan passen.
Jenny Gunnarsson, anställd Subway.
- Det stämmer och hon hade ju klargjort att hon inte kunnat ta det passet, men nonchalerades helt enkelt och fick jobba kväll och börja tidigt dagen därpå, säger Jenny Gunnarsson. Vad tycker du om att brotten upprepas? - Jag tycker det är oacceptabelt, det ska inte behöva vara så här, säger Jenny. Och enligt anställda som Västerbottensnytt pratat med är det här vanliga regelbrott. Butikschef gick inte att nå När vi vill träffa butikschefen Meissam Bozaghian för att konfrontera honom med de här uppgifterna så hälsar han att han är upptagen. Och han gick under onsdagseftermiddagen inte att nå på telefon. Sandra Lindström jobbade tidigare på Subway i Kungspassagen, men hon sa upp sig på grund av arbetsförhållandena.

Sandra Lindström, fd anställd Subway.
Tror du att arbetsgivaren kommer att förändra sig? - Jag vill ju tro det, men det tror jag nog inte. Det har ju sänts i tv och allting och dom bryter fortfarande mot kollektivavtalet. Så det tror jag tyvärr inte att dom kommer att göra, inte på ett bra tag, säger Sandra Lindström. Maria Brändström |