Skolföretaget fortsätter gå med vinst
Publicerad 3 augusti 2009 - 10:02
Uppdaterad 3 augusti 2009 - 16:07
|
Det fortsätter att gå bra för Minervaskolan i Umeå som gör högre vinster än någonsin, men nu höjs flera kritiska röster mot vinster inom privat välfärd.
Skolverksamheten: 2005: 1,1 milj. 2006: 1,7 milj. 2007: 2,9 milj. 2008: 5,4 milj. Fastighetsbolaget: 2005: 3,1 milj. 2006: 4 milj. 2007: 6,8 milj. 2008: 7,9 milj. På DN-debatt förra veckan skrev Carin Jämtin (S) att vinsterna från friskolor måste begränsas med lagstiftning för att förhindra att skattepengar hamnar i aktieägarnas fickor. Och även partikamraterna i Umeå är kritiska: - Jag ställer mig hellre på elevernas sida och säger "mer pengar till eleverna" än till en aktieägare, säger Hans Lindberg (S) ordförande i gymnasienämnden i Umeå. Ökar sina vinster Minervaskolan har visat upp ständigt ökande vinster och 2008 hade verksamheten ett överskott på 5,4 miljoner. Samtidigt har fastighetsbolaget som äger skollokalerna gjort en vinst på 7,9 miljoner. I november förra året blev företagen ett när Minervaskolan köpte fastighetsbolaget. - De här pengarna som är ackumulerade nu har vi använt för att köpa fastigheten, säger Hans Jansson, VD Minervaskolan. Måste ni inte dra in på nåt för att få pengarna att räcka till? - Nej, det har aldrig varit någon diskussion om att vi ska behöva göra något sådant. Alla elever får vad de behöver, säger Hans Jansson. Ännu har inte Minervaskolan gjort någon aktieutdelning, men när det blir kommer åtminstonde en del av pengarna att gå till lärarna på skolan. - Man är ju delägare i företaget. 65 av de 94 som är anställda är delägare och inom några år kommer samtliga anställda att vara delägare, säger Hans Jansson. Vad har man för initiativ att starta en friskola om man inte får tjäna pengar på det? - Ja att man är intresserade av elever och att utveckla deras lärande, säger Hans Lindberg.
Webbomröstning: Ska friskolor få ta ut vinster?Vad tycker du - ska friskolor få gå med vinst? Ja, om vinsterna stannar hos skolpersonalen.5% (3) Tveksamt, men det är inte rätt sätt att lagstifta.2% (1) Nej, absolut inte!45% (28) Totalt antal röster: 62
Moa Frygell |