För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Inga bostäder öster om Nydalasjön
Publicerad 25 maj 2010 - 14:41 Uppdaterad 25 maj 2010 - 14:54
Planerna på att bygga upp till 7000 lägenheter på östra sidan av Nydalasjön är skrinlagda. Istället ska området bli ett område för friluftsliv, turism och rekreation. Det framgår av den fördjupade översiktsplanen för Nydalaområdet som umeborna kan ha synpunkter på.
Sedan slutet av 90-talet har kommunen haft planen att bygga bostäder runt hela Nydalasjön. Men den inriktningen ändras nu. Detta ligger i linje med kommunens policy att Umeå framför allt ska växa genom förtätning av bebyggelsen inom fem kilometers radie från centrum.
Nu planeras ett bostadsområde med 1300 lägenheter och hotell i anslutning till Nydala camping. Närmast E4an kommer det att byggas lokaler för annat än bostäder, vilket ska fungera som ett bullerskydd för det nya bostadsområdet.
Även vid Nydalasjöns södra ände kommer öppnar planen för viss ytterligare bostadsbebyggelse.
Från och med idag och fram till den 30 juni har umeborna möjligheter att tycka till om förslaget.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.