rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

USA:s ambassad rullade in

Publicerad 18 november 2010 - 17:20
Uppdaterad 19 november 2010 - 09:43

Under torsdagen rullade en lite bit av Amerika in på Umeås gator. USA:s ambassad är nämligen på turné i Sverige. På ett av stoppen mötte ambassadören studenter från Umeå universitet:

Med en rullande ambassad i en Cheva kom USA:s ambassadör till Umeå för att visa upp en vänlig sida av supernationen och informera om möjligheter att studera och jobba i USA.

På förmiddagen ordnades en tillfällig ambassad i Folkets Hus, där vem som helst kunde komma in och ställa frågor om studier och arbete i USA. Under eftermiddagen besökte ambassadören också Umeå universitet tillsammans med näringslivsminister Maud Olofsson (C).

- Vi följer president Barack Obamas uppmaning om att globala frågor kräver globala handlingar, så på det sättet känns det naturligt att resa runt. Jag har varit i Umeå en gång tidigare på ett möte och tyckte att det skulle bli givande att komma hit igen och samtidigt kunna informera om amerikanska regler om visum och arbetstillstånd, säger ambassadör Matthew Barzun.

Mest miljöfrågor
Men att Umeå en gång var känt som "Röda Umeå", märktes inte mycket. På universitetet blev det mest frågor om miljö och ekonomi - i princip inget om USA:s politiska roll i världen, eller om att amerikanska ambassaden avslöjats med att bedriva övervakningsverksamhet runt ambassaderna i Sverige, Norge och Danmark.

- Nej, det var förvånande. På andra orter som Karlstad och Örebro fick jag många frågor om Afghanistan och Irak, men inte här, säger en något förbryllad Matthew Barzun.

Spionage
Det var i början av november som norska TV2 i Norge avslöjade att före detta norska poliser bevakat norrmän - på uppdrag av CIA och den amerikanska ambassaden.

Även i Danmark och Sverige har den amerikanska ambassaden bedrivit en liknande verksamhet. USA ska ha övervakat människor och bilar som befunnit sig runt ambassaden i Stockholm eller kring amerikanska intressen i Sverige - ända sedan år 2000.

Övervakar intressen
Matthew Barzun beskriver det som hänt som "övervakning av amerikanska intressen" och värjer sig mot uttryck som spionage eller underrättelseverksamhet.

Är då den amerikanska road showen ett sätt att försöka återfå det nordiska förtroendet?

- Nejdå, vi ville åka ut och tala om nya utmaningar, att svara på frågor om hur man besöker USA eller göra affärer med amerikanska företag, säger Matthew Barzun.

PR-tripp
Det finns säkerligen ett PR-värde för USA att ge sig ut på svenska vägar och möta folk. Men finns det någon nytta ur näringslivssynpunkt för Sverige? Näringslivsministern tror det.

- Det är en trevlig ingång för en ambassad att komma ut och prata med människor och möta företag. Det tar de med sig tillbaka till USA, menar Maud Olofsson (C)

Liselott Holm

 

Ansvarig utgivare Västerbottensnytt: Johan Everljung

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.