rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Inga nya lärarutbildningar för Umeå

Publicerad 14 december 2010 - 11:37
Uppdaterad 31 maj 2011 - 13:46

Umeå universitet får avslag på ansökningarna om ny förskollärarutbildning och ny yrkeslärarutbildning.

Det skriver Umeå universitet i ett pressmeddelande.

Umeå universitet har fått söka nya examenstillstånd hos Högskoleverket för att bedriva olika typer av lärarutbildning. I dag kom beskedet att ansökningarna om en ny förskollärarutbildning och en ny yrkeslärarutbildning avslagits.

De nuvarande lärarutbildningarna utvärderades så sent som 2008 med gott resultat.

- De studenter som går de pågående programmen kan vara trygga. De går utbildningar som är kvalitetssäkrade och utvärderade med goda resultat. De aktuella tillståndsprövningarna gäller de nya programmen. Möjligheten att får ut examen för de studenter som nu finns i universitetets olika lärarutbildningar påverkas inte av detta besked, förklarar Björn Åstrand, rektor för Umeå School of Education.

Universitetet sände i juni, på basis av ett omfattande förberedelsearbete, in ansökningar om ett flertal tillstånd för att bedriva olika typer av lärarutbildning. Nu har besked kommit för två ansökningar och fler besked är att vänta.

- Att Högskoleverket inte ger Umeå universitet examenstillstånd för dessa lärarprogram är problematiskt. Ansökan var utvecklad enligt universitetsstyrelsens direktiv och i samråd med universitets- och fakultetsledningar. Vi får nu noga analysera motiven till avslaget, säger Umeå universitets rektor Lena Gustafsson.

Högskoleverket, HSV, har bedömt att Umeå universitet inte har uppvisat tillräcklig kompetens inom förskollärarområdet för att få ett nytt examenstillstånd. Vidare anför HSV att de båda ansökningar som nu har behandlats är otydliga vad gäller utbildningarnas uppläggning.

- Behovet av förskollärare i regionen är stort och en bärande tanke i reformen av hela skolsystemet är att ge en bättre grund för elevers utveckling i skolan genom att uppgradera förskolan. Sett i det perspektivet är det viktigt att Umeå universitet fortsätter att utbilda förskollärare. Beslutet medför också en oro för framtida tillgång på yrkeslärare, säger Lena Gustafsson.

Besked angående grundlärarexamen är aviserat till fredag den 17 december. Umeå universitet kommer därefter att analysera utfallen. En fullständig analys och därpå baserad handlingsplan kan inte upprättas förrän senare eftersom HSV i dagarna meddelat att examenstillstånd för ämneslärarutbildning kommer att fattas först den 18 januari.

- Vilka helhetsbedömningar som Högskoleverket gjort vet vi inte nu. Vi kommer att avvakta med vår analys och våra åtgärder till dess att vi har utfallet för samtliga ansökningar, säger Björn Åstrand.

Patrik Samuelsson

 

Ansvarig utgivare Västerbottensnytt: Johan Everljung

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.