För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Renar förstör skidspåret
Publicerad 9 februari 2011 - 11:21 Uppdaterad 9 februari 2011 - 13:36
En invasion av renar gör att eljusspåret i Robertsfors under en månads tid nästan varit obrukbart. Allt ideellt arbete anses bortkastat och för skidåkarna blir det omöjligt att träna.
Eljusspåret i Robertsfors mellan Umeå och Skellefteå har varit föremål för mycket ilska på senare tid. Motionärer och spårdragare vittnar om renskit och renurin i spåren. De blir också söndertrampade av stora mängder renar. Problemet har accelererat efter jul, säger de som sköter spåren.
- Det är ju renskit som man kör in, det fastnar under skidorna, säger skidmotionären Åsa Bygdeson.
Renarna ägs av Jörgen Stenberg i Malå sameby:
- Jag beklagar de olägenheter som varit. Jag ska försöka ordna så att det inte fortsätter, säger han till Västerbottensnytt.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.