För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
IBK Dalen värvar landslagsspelare
Publicerad 21 juli 2011 - 14:56 Uppdaterad 21 juli 2011 - 15:01
IBK Dalen är väldigt nära att skriva på ett kontrakt med den tjeckiske landslagsstjärnan Milan Tomasik.
23-årige Tomasik spelar just nu i den tjeckiska ligan. Hans lag blev tvåa i europacupen i fjol, där Tomasik även togs ut i all star laget.
IBK Dalen var nära att värva honom redan förra säsongen, men då satte hans klubb stopp för det. Men nu är övergången snart ett faktum. - Vi har inte skrivit några papper, men jag har goda förhoppningar om att han snart ska vara klar för oss, säger IBK Dalens sportchef Urban Karlsson.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.