För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Publicerad 9 februari 2012 - 16:28 Uppdaterad 9 februari 2012 - 16:47
Efter Västerbottensnytts granskning av bastuföretaget i Bygdsiljum kommenterar nu Arbetsmiljöverkets generaldirektör hur viktigt det är att skyddsombud slår larm om en arbetsplats inte fungerar på ett bra sätt.
- Alla som har ett arbete ska naturligtvis ha en bra arbetsmiljö, det är ju så vi bygger det goda samhället, så dåliga arbetsmiljöer är inte acceptabla. Eftersom vi misstänker att det inte är eller har varit en bra arbetsmiljö här har vi också gjort insatser i just det här ärendet, säger generaldirektör Mikael Sjöberg.
Att Arbetsmiljöverket stänger verksamheter är ovanligt, men däremot är det ganska vanligt förekommande att en viss del av en verksamhet eller ett särskilt arbetsmoment stoppas tills dess att problem åtgärdats.
- Sen försöker vi sätta tillräckligt kort tid för att det ska vara rimligt för arbetstagarna, men det ska också finnas möjligheter för företagen att hinna ågärda.
Vad kan ni från er sida möta för problem i en process med en arbetsgivare som inte riktigt sköter sig då?
- Ja, det är lite olika delar. En del företag förnekar att det över huvud taget finns några problem på arbetsplatsen medan andra påstår att man åtgärdat problem fast man inte gjort det i verkligheten och då har ju skyddsombudet ofta en viktig roll att larma oss om ett företag till exempel uppenbart ljuger, svarar generaldirektör Mikael Sjöberg.
Nu har en person tagit på sig att vara skyddsombud vid bastuföretaget i Bygdsiljum, men han har fortfarande inte gått den grundkurs som krävs och enligt GS-facket är det bara några få som gått med i facket.
Generellt tycker generaldirektören också att de regler som finns i dag är fullt tillräckliga. Enligt honom begränsar heller inte lagen samarbetet myndigheter emellan.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.