rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Trollhättan

Saab hålls på halster en vecka

Publicerad 19 maj 2009 - 13:26
Uppdaterad 19 maj 2009 - 17:24

Saab Automobile får vänta minst en vecka på det avgörande beskedet om rekonstruktionen får fortsätta.
Innan Vänersborgs tingsrätt fattar beslut ska fordringsägarna säga sitt.

SVT Play

Saab Trollhättan

* Saab Automobile har knappt 3 500 anställda. * Omkring 3 000 av dem arbetar på anläggningen i Trollhättan. Knappt hälften av de anställda i Trollhättan arbetar med att bygga bilar. * 2008 gjorde Saab en förlust på drygt 4,1 miljarder kronor, nästan dubbelt så mycket som året före. * Under 2006 sålde Saab 133 000 bilar. Sedan dess har försäljningen sjunkit. 2007 såldes 125 000 bilar och i fjol runt 93 000 bilar. i år väntas försäljningen stanna på färre än 30 000 bilar.

-Troligen ger vi dem en vecka på sig att komma in med svar, säger Cecilia Tisell, rådman på Vänersborgs tingsrätt och den som kommer att fälla avgörandet.
Vid borgenärssammanträdet i april var det ingen som var emot fortsatt rekonstruktion. Redan då förklarade rekonstruktören, advokat Guy Lofalk, att det krävs mer än de första tre månaderna för att rekonstruktionen, som inleddes den 20 februari, ska gå i lås. Den första tidsfristen löper ut i morgon onsdag.

Förlängs tre månader
-Förhoppningen är att en begäran om förlängning kan lämnas in under eftermiddagen. Men det kan även bli under morgondagen, säger Annicka Troedsson, informationschef på GM Sverige.
Rekonstruktionen kan förlängas med tre månader i taget.
-I ansökan måste rekonstruktören motivera varför man vill ha ytterligare tid och redovisa att de olika åtgärderna går planenligt, säger Cecilia Tisell.
De viktigaste förutsättningarna för att rekonstruktionen ska lyckas är att en ny ägare tar över efter General Motors och att fordringsägarna går med på ett ackord. Saabs förslag är att endast betala 25 procent av skulderna, och dessutom få ett år på sig.

Inga namn
Processen med att hitta en köpare är inne i slutskedet och bolaget förhandlar med två-tre intressenter. Tingsrätten kräver inte att få några namn på dem.
-Säger rekonstruktören att det finns seriösa köpare så tror vi på det, säger Cecilia Tisell.
Enligt Annicka Troedsson finns det i materialet som ska lämnas in till tingsrätten inte någon detaljerad information om vilka de kvarvarande spekulanterna är.
I eftermiddag håller borgenärskommittén möte med Guy Lofalk. Mats Hagelin på Skatteverket sitter i kommittén för svenska statens räkning.
-Jag kommer inte att vara emot en förlängning av rekonstruktionen. På frågan om vi stödjer en ansökan om ackord är den enskilt viktigaste omständigheten att det blir en ny ägare så att ackordslikviden kan säkras, säger han.

 

Ansvarig utgivare Västnytt/Hallandsnytt: Lena-Marie Nilsson

Västnytt 40 år
Nya sändningstider

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.