rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Saab möter fordringsägarna i dag

Staten viker sig inte

Publicerad 17 juni 2009 - 10:05
Uppdaterad 17 juni 2009 - 10:09

I dag ska fordringsägarna säga sitt. Går de med på att efterskänka 75 procent av Saab Automobiles skulder?
Då blir skuldbördan för nya ägaren Koenigsegg Group nästan åtta miljarder lättare.

Saab Trollhättan

* Saab Automobile har knappt 3 500 anställda. * Omkring 3 000 av dem arbetar på anläggningen i Trollhättan. Knappt hälften av de anställda i Trollhättan arbetar med att bygga bilar. * 2008 gjorde Saab en förlust på drygt 4,1 miljarder kronor, nästan dubbelt så mycket som året före. * Under 2006 sålde Saab 133 000 bilar. Sedan dess har försäljningen sjunkit. 2007 såldes 125 000 bilar och i fjol runt 93 000 bilar. i år väntas försäljningen stanna på färre än 30 000 bilar.

Frågan om ett så kallat ackord där fordringsägarna går med på att skriva ner sina skulder har varit viktig i förhandlingarna med en ny ägare enligt advokat Guy Lofalk, som sköter Saabs rekonstruktion.
Redan förra veckan stod det klart att över 80 procent av Saabs cirka 600 borgenärer via fullmakter godkänt Saabs förslag på nedskrivning. Saab vill dessutom få ett år på sig att betala.
Ackordet ser därmed ut att gå igenom, men det är först vid dagens förhandling som det formellt slås fast. Kravet är godkännande från 75 procent av fordringsägarna, och 75 procent av skuldsumman på totalt 10,5 miljarder kronor. General Motors står på 90 procent av fordringarna.
För att ge plats åt alla berörda håller tingsrätten förhandlingarna i kommunhuset i Vänersborg.

Staten, företrädd av Skatteverket, håller fast vid sin inställning att inte godkänna ackordet. Trots gårdagens besked att det finns en ny ägargrupp som sägs förfoga över mycket pengar.

-De säger att de har pengar. Men vi har inte fått tillräcklig information för att kunna göra en egen saklig bedömning av läget, säger Mats Hagelin på Skatteverket i Göteborg.
Därför kommer han under dagens ackordsförhandling att rösta nej till det föreslagna ackordet.

-Vi skattmasar är lite tråkiga i det avseendet. Men eftersom vi hanterar skattepengar kan vi inte ägna oss åt önsketänkande. Vi har inga riskkapitalister.
Han är naturligtvis medveten om att ackordet ändå lär gå igenom, trots statens motstånd.

-Det här är inte ett ovanligt förfarande.
Saab säger sig ha stöd från drygt 80 procent av fordringsägarna vilket gör att det ändå är fler än staten som kommer att säga nej.
Enligt rekonstruktören Guy Lofalks skuldförteckning är Saab skyldig staten drygt 348 miljoner kronor efter den statliga lönegarantin samt 4,9 miljoner kronor till Tullverket.

Enligt Mats Hagelin är skuldsumman för lönegarantin och skatter uppe i 201 miljoner kronor. Men kostnaderna för lönegarantin till uppsagda rullar fortfarande på och med det växer statens kostnader. Denna summa har Saab redan räknat in i de 348 miljonerna.
Enligt Hagelin kan skulden till Tullverket växa upp till cirka 27 miljoner kronor. Men det är pengar som staten ännu inte beslutat att kräva ut.

 

Ansvarig utgivare Västnytt/Hallandsnytt: Lena-Marie Nilsson

Västnytt 40 år
Nya sändningstider

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.