rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Köpesumman justeras ned

Publicerad 2 augusti 2010 - 13:34
Uppdaterad 2 augusti 2010 - 13:35

Det totala priset för Volvo PV landar sannolikt på runt 1,5 miljarder dollar i stället för 1,8 miljarder, vilket var den köpesumma som Geely och Ford kom överens om i mars.

-Köpesumman har justerats nedåt från det kontant- och skuldfria företagsvärdet, vilket var 1,8 miljarder dollar. Och det justerar man till ett pris baserat på nivån av aktuella kontanter och skulder, på Volvos balansräkning vid slutförandet av affären, säger John Gardiner, talesman för Ford Europa, till TT.

Geely betalade på måndagen 1,3 miljarder dollar i kontanter till Ford. Till det kommer ytterligare 200 miljoner dollar.

Den definitiva köpesumman blir klar först senare i år, sedan alla räkenskaper gåtts igenom. Ford räknar med att den summeringen leder till att Geely får betala något mer för köpet, någonstans mellan 1,5 och 1,6 miljarder dollar:

-Givet den nuvarande ekonomiska läget tycker vi att det är ett rättvist marknadspris, säger John Gardiner.

TT

 

Ansvarig utgivare Västnytt/Hallandsnytt: Lena-Marie Nilsson

Västnytt 40 år
Nya sändningstider

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.