rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Juholt på omvalsturné

Publicerad 14 april 2011 - 16:12
Uppdaterad 14 april 2011 - 19:52

På torsdagen startade Håkan Juholt sin första valturné som S-ledare, den inför regionomvalet i Västra Götaland. Och han besökte bland annat närsjukhuset i Angered.

Omval i Västra Götaland

Och precis som i vilken valkampanj som helst passade Håkan Juholt på att hälsa på barnen på lekplatsen och byta några ord med en av de boende i området.
Annars handlade besöket om att informera sig om sjukvården och visa sitt stöd för socialdemokraterna regionalt.
- De viktigaste frågorna här i Västra Götaland är först och främst att vi inte ska sälja ut sjukhusen, inte privatisera sjukhusen, säger Håkan Juholt (S). Det andra är max en timmes väntetid på akuten. Men som nationell politiker så är det absolut viktigaste att vi anslår mer resurser till sjukvården. Ständigt sänkta skatter leder också till en annan sida av myntet, personalen går på knäna, köerna blir längre, väntetiderna på akuten blir längre. Man kan inte både önska sig sänkta skatter och en bättre sjukvård.

Helene Klasson

 

Ansvarig utgivare Västnytt/Hallandsnytt: Lena-Marie Nilsson

Västnytt 40 år
Nya sändningstider

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.