För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Omval 2011
Rekordmånga får rösta - intresset svalt
Publicerad 29 april 2011 - 11:15 Uppdaterad 29 april 2011 - 18:05
Aldrig har så många partier ställt upp i val till regionfullmäktige i Västra Götaland som vid omvalet den 15 maj.
Det har heller aldrig funnits så många röstberättigade som det gör nu. Ändå riskerar de partier som tar makten efter valet att göra det med stöd av det lägsta antalet väljare någonsin
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.