För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Den här gången gäller det tre barn som togs om hand för att skyddas från sina egna föräldrar.
Tre barn i Marks kommun akutomhändertogs eftersom man misstänkte att de misshandlades av sina föräldrar. Men utredningen bakom det beslutet har fått stark kritik bl a från Bo Edvardsson, docent i psykologi.
Han menar i en rapport att det inte handlar om enskilda misstag utan om en urartad utredningskultur präglad av maktmissbruk.
I fredags tog politikerna i sociala utskottet i Mark beslut om att de tre barnen inte skulle omhändertas enligt LVU, utan att de skulle tillbaka till sina föräldrar. Vilket skall ha skett i dag måndag. Men tjänstemän och politiker i kommunen är inte eniga om det beslutet.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.