För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Mycket ovanlig åtgärd
Publicerad 23 november 2011 - 10:13 Uppdaterad 24 november 2011 - 06:20
Flera avtalsexperter som Västnytt talat med är kritiska till Trafikverket och Balfours överenskommelse som innebär 125 miljoner kronor rakt ner i företagets fickor.
- Det är väldigt, väldigt ovanligt med en sådan konstruktion, säger säger Erik Kjaer, entreprenadjurist på advokatfirman Delphi som granskat affären för Västnytts räkning.
Stor affär Järnvägsunderhållet i Västra Götaland är Sveriges största drift- och underhållsavtal. Det är värt närmare en miljard kronor och affären betyder mycket för företaget som kammar hem det. - Följden av att avtalet upphör är dels att Trafikverket måste betala vissa belopp till Balfour Beatty Rail, men också att Trafikverket måste göra en ny kostsam upphandling, säger Erik Kjaer.
Konkurrenten förvånad Även konkurrenten Infranord är förvånad. - Det är mycket ovanligt att man säger upp det här i förtid, det ska bli mycket spännande att se vad som händer nu, säger Susanna Vilcek, resurschef på Infranord som var den andra anbudsgivaren i upphandlingen. Trafikverket är nu tvungna att göra om upphandlingen, och Västnytt kommer berätta mer om det. Enligt Trafikverket fanns ingen juridisk grund för dem att säga upp avtalet och hade man fortsatt befarar verket att driften och underhållet på rälsen blivit lidande. - Jag vill understryka att det här är resultatet av en gemensam förhandling oss emellan, säger Malin Holen.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.