För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Publicerad 24 november 2011 - 05:44 Uppdaterad 25 november 2011 - 11:00
Infrastrukturministern Catharina Elmsäter-Svärd försvarar Trafikverkets uppgörelse. Men upphandlingar är något som man behöver bli bättre på, säger hon till Västnytt.
Infrastrukturministern fick höra talas om Trafikverkets miljonavtal först på onsdagen, då Västnytt rapporterade om skandalen. - Jag har ingen anledning att fundera över förtroendet för generaldirektören, säger Catharina Elmsäter-Svärd.
"En olycklig upphandling." Så förklarar Trafikverkets generaldirektör det hemliga miljonavtalet om järnvägsunderhållet i Västsverige.
Enligt Trafikverket var det oundvikligt att betala 125 miljoner till BB Rail för att bryta avtalet. -Vi kunde inte ta på vårt ansvar att riskera att få dåligt underhåll av järnvägen även åren framöver, säger Trafikverkets generaldirektör Gunnar Malm.
Anders Wijkman som är utredare i Upphandlingsutredningen håller inte med. - Det är en sak att bryta en upphandling. Men att ge dem så mycket pengar är väldigt tveksamt, säger han. Efter Västnytts avslöjanden kommer Upphandlingsutredningen att granska Trafikverket närmare.
Finns det en konflikt mellan pris och kvalitet när det gäller den här sortens upphandlingar? - Upphandlingsreglerna riktar sig väldigt mycket emot att få lägst pris, säger Gunnar Malm på Trafikverket. Ibland kanske det inte är det bästa.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.