För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Myndigheten använder 125 miljoner för att köpa ut Balfour Beatty eftersom bolaget inte klarade av att sköta drift och underhåll i vintras. Och nu ansluter sig även flera fackförbund till skaran av kritiker.
- 125 miljoner är mkt pengar. Det är lite av ett chocktillstånd, säger Charlotte Ohlsson, ordförande SEKO Trafikverket som organiserar 1300 av verkets 6500 anställda.
Samtidigt som Trafikverkets ledning arbetade fram uppgörelsen med Balfour Beatty, som gick ut på att betala bolaget 125 miljoner kronor, jobbade man också med att skrapa fram 150 miljoner genom besparingar på administration. Pengar som skulle användas direkt till drift och underhåll av järnvägen.
Fackförbundet SEKO vill ändå inte klandra de enskilda i uppgörelsen, utan ser bolagiseringen av banverkets produktion som den stora boven.
Banverket Produktioner heter numera Infranord - ett statligt bolag och en av de vassaste konkurrenterna till Balfour Beatty Rail. Ingen i ledningen vill kommentera uppgörelsen, men facket väljer att ge sin bild i Västnytt.
- Jag ser det som en konsekvens av bolagiseringen. En ny situation där man måste vara entreprenadjurist, säger Jörgen Lundström, ordförande SEKO Infranord.
Under arbetet med de här reportagen har Västnytt har tagit del av en omfattande korrespondens mellan Trafikverket och Balfour Beatty. Där anges personalbrist som ett viktigt skäl till att affären blir dyrare än vad man räknat med. I ett av dokumenten anklagas företaget Infranord för att ha sysslat med ryktesspridning och smutskastning av Balfour Beatty.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.