För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Dyrt för grannar när kommunen expanderar
Publicerad 19 februari 2012 - 15:26 Uppdaterad 19 februari 2012 - 17:43
I Partille kommun kan fastighetsägare i området Hultet få betala hundratusentals kronor när kommunen bygger nya gator. Rättvist tycker kommunen, men de boende protesterar.
Rolf Johansson och Bill Persson äger sedan många år tillbaka varsin fastighet i området. När kommunen nu planerar för fler hus och nya gator, så tycker dom att det blir aldeles för dyrt att vara med och betala.
Den här modellen att låta fastighetsägare finasiera nya gator i kommunen tillämpas inte bara i Partille. Enligt en enkätundersökning från Villaägarnas riksförbund tillämpas den i flera andra kommuner och ytterligare andra uppger att de troligen kommer börja ta betalt på samma sätt.
09:00 Europadagen Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5. 10:30 Pressträff om åldersdiskriminering Med Erik Ullenhag (FP) 15:30 Bo Lundgren i KU
Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.
Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.
I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.