Publicerad 7 februari 2008 - 14:20 Uppdaterad 7 februari 2008 - 16:10
Jag har alltid tagit för givet att vi lever i en demokrati, i ett samhälle som värnar om yttrandefrihet och människors lika värde. Det blev därför en chock för mig att upptäcka att jag i egenskap av sexarbetare inte har samma rättigheter som andra, trots att jag varken skadar någon eller begår något brott.
Vårt samhälle diskriminerar och förföljer sexarbetare genom lagstiftning och praktiserande prostitutionspolicy. Vi osynliggörs dessutom ofta av politiker och opinionsbildare genom att de vägrar att debattera med oss eller lyssna på oss.
Nästa chock blev att jag upptäckte att media inte motarbetar de här krafterna, de granskar inte våra makthavare i de här frågorna, istället hjälper de oftast till att bevara konsensus och hegemonin i debatten om prostitution.
Jag är därför tacksam över att redaktionen på SVT Debatt vågade bryta det här mönstret och lät mig vara med i debatten. Det är ett steg i rätt riktning och tvingar makthavare att börja tala med oss istället för om oss.
Debatten om prostitution är viktig för den visar att vi fortfarande måste kämpa för demokrati, yttrandefrihet och framför allt för mänskliga rättigheter även på hemma plan, det är tyvärr inte självklarheter.
I frågor om prostitution testas vår förmåga ta till oss ny kunskap och se bortom alla de fördomarna som vi har. Här testas respekten för alla människors lika värde och vårt sätt att tänka sätts på utmaningar.
Ute i Europa angriper man problem inom sexbranschen utifrån ett pragmatiskt synsätt, i Sverige diskuteras dessa frågor tyvärr nästan enbart utifrån ideologiska och hypotetiska ståndpunkter. Tyvärr har vi inte heller en lika öppen och demokratisk debatt som i övriga Europa.
I Sverige kan till exempel en person som är för att sexarbetare ska ha mänskliga rättigheter bli hårt angripen. Det verkar som om många politiker i Sverige tror att en sådan ståndpunkt innebär att man är för prostitution i sig även om det ofta inte alls är så.
Därför kan vår justitieminister Beatrice Ask (m) säga att man inte ska visa respekt för oss. Därför kan hon säga högt i riksdagen att man inte ska lyssna på oss i frågor som rör oss. Hon kan säga detta utan att så många kan, vill eller vågar reagera och det ser jag som ett allvarligt hot mot vår demokrati och vår yttrandefrihet.
Det är därför oerhört glädjande att läsa att Josefin Brink (v) anser att detta är fel samt läsa att Per Hagwall (m) och Erik Svansbo (fp) ställer krav på mänskliga rättigheter för sexarbetare. Jag ser fram emot att se fler politiker offentligt kämpa för ALLA människors lika värde.
SANS, det nätverk jag tillhör, arbetar för att sexsäljare ska ha samma mänskliga rättigheter som alla andra i samhället och att vi inte ska utsättas för diskriminering, förtryck eller stigmatisering.
Vi försöker motarbeta horstigmat och alla de fördomar som har cementeras med nuvarande lagstiftning. Vi arbetar inte för att kunderna ska ha rätt att köpa sexuella tjänster, någon sådan rätt finns inte och bör inte heller finnas.
Den svenska lagstiftningen kring försäljning av sexuella tjänster har medfört en rad negativa konsekvenser för sexsäljare. De som drabbas värst är tyvärr de mest utsatta sexsäljarna, de som är nya och/eller unga, de som säljer sexuella tjänster från gatan och sexsäljare från andra länder. Vi är idag dessutom i princip helt värn- och rättslösa.
Vi vill därför ha en mer sansad politik och lagstiftning kring försäljning och köp av sexuella tjänster, en avkriminalisering som innebär att strafflagstiftningen kring sexuella tjänster mot betalning mellan samtyckande vuxna individer avskaffas. Sexsäljare skulle då verkligen kunna skyddas av de lagar som redan finns, till exempel lagar mot våldtäkt, sexuellt utnyttjande och människohandel.
Isabella Lund SANS - Sexsäljares och allierades nätverk i Sverige
Debatt är SVT:s sajt för samhällsdebatt. Det är platsen där de viktigaste och mest angelägna samhällsfrågorna diskuteras. Debattartiklar mejlas till debattartiklar@svt.se, och vi vill gärna ha ensamrätt.