svt.se/opinion

Torsten Mörner, ordförande i Svenska Jägareförbundet:

"Jag väljer julskinka från vildsvin"

Publicerad 3 december 2009 - 10:10

Vildsvinen strövar i frihet och livnär sig på vad som finns i skog och mark. De lever fritt bland ekollon och rötter och har ett revir på flera kvadratkilometer. Till julbordet är de utmärkta alternativ till de omdiskuterade tamgrisarna, skriver Svenska Jägareförbundets Torsten Mörner.

Viltkött är på tapeten - eller snarare på tallriken - mer än någonsin. Intresset bland befolkningen att äta mer viltkött ökar, enligt en Sifomätning. Den visade att fler än hälften av alla svenskar gärna vill äta mer viltkött.

Den största delen viltkött får vi från älgarna. Men en ökande resurs är också den stadigt växande vildsvinsstammen.

Förra året fälldes cirka 50 000 vildsvin och år 2013 kommer avskjutningen sannolikt ha ökat till 150 000 djur.

Det betyder att alltmer viltkött kommer ut i handeln och till konsumenter som inte jagar själva. Och när vi nu närmar oss julbordet är vildsvinet ett utmärkt alternativ till den vanliga julgrisen.

Vi jägare tar vara på cirka 15 miljoner kilo viltkött per år, vilket blir 54 kilo viltkött per jägare. Men en del säljs, kommer ut i butiker, serveras på restauranger och når då även de personer som inte jagar. Och med en kraftigt ökande vildsvinsstam kan vi räkna med att hitta mer vildsvinskött i matbutikerna.

Viltkött är bland det sundaste man kan äta. Vildsvinen strövar i frihet och livnär sig på vad som finns i skog och mark. De lever fritt bland ekollon och rötter och har ett revir på flera kvadratkilometer. Viltkött är ekologiskt, klimatsmart mat och innehåller inga läkemedel, tillsatser eller substitut. Dessutom smakar viltkött fantastiskt gott och är rikt på nyttiga omega-3 fetter och mineraler som järn, zink och selen.

Viltkött är en förnyelsebar resurs, precis som svamp och bär. Och vill man dessutom jämföra våra livsmedels energiåtgång ska man välja rotfrukter, musslor och viltkött som har lägst energiåtgång. Värst på att sluka energi är växthusodlade grönsaker.

Regeringen beslutade för en tid sedan om olika uppdrag till Naturvårdsverket, Jordbruksverket och Jägareförbundet för att främja en god vildsvinsförvaltning. I detta sammanhang fick Livsmedelsverket uppdraget att se över möjligheterna för jägare att sälja mindre mängder kött av vildsvin utan att köttet behöver passera en vilthanteringsanläggning. Ett sådant beslut skulle kraftigt underlätta hanteringen av vildsvin och leda till ökad försäljningen av vildsvinskött till konsumenter.

Vi vet att jakten ger nyttigt viltkött. Jakten har också andra positiva effekter som till exempel gemenskap, frisk luft, naturupplevelser, motion, och avkoppling. En genomsnittsjägare är ute i skog och mark 26 dagar per år, en dag varannan vecka, vilket blir 7 miljoner dagar i friska luften. Lägg därtill dagar för viltvård, bygga jakttorn, träna hunden och planera med jaktlaget.

Den senaste tidens diskussioner om uppfödning av tamdjur har fått många att höra av sig till Jägareförbundet och frågar var man kan få tag på viltkött.

Ja, om man inte jagar själv kan man gå till välsorterade livsmedelsbutiker, gårdsbutiker eller saluhallar. Många gånger kan man be handlaren ta hem viltkött, det brukar bara ta några dagar att beställa hem.

Vi jägare tycker det är bra att konsumenternas intresse för ekologisk mat ökar, det kommer att ge en ökad känsla för naturen. Det är också bra att fler svenskar får tillgång till det nyttiga viltköttet. Men det viktigaste är kanske ändå smaken - vilt smakar underbart gott.

Viltkött är dessutom enkelt att tillaga och man kan använda samma recept som till annat kött, ugnsstekt, som carpaccio, i grytor, rökt eller stekt. Men eftersom viltköttet är magrare får man se till att det inte blir torrt. Numer finns många enkla recept på älgfilé, hjortracks, viltcarpaccio och andbröst. Goda recept finns det gott om, utbudet av kokböcker om vilt har exploderat de sista åren.

Själv väljer jag julskinka från vildsvinet, för det smakar mycket mer än tamgrisens skinka. God Jul.

Torsten Mörner
Förbundsordförande
Svenska Jägareförbundet

Alternativ bild för flash innehåll.

Saknar du något i Debatten?

Alla är välkomna att skriva, och bedöms på samma sätt av vår redaktion. Din artikel ska ha max 4000 tecken, och vi vill självklart ha ensamrätt.

 
 
Redaktionen

Det här är Debatt

Debatt är SVT:s sajt för samhällsdebatt. Det är platsen där de viktigaste och mest angelägna samhällsfrågorna diskuteras. Debattartiklar mejlas till debattartiklar@svt.se, och vi vill gärna ha ensamrätt.

 

Följ oss överallt...

Följ oss i mediebruset. Vi finns på:

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.