Måndagkvällens stora samtalsämne var den video från en attackhelikopterkamera i Bagdad som WikiLeaks hade kommit över, dekrypterat och publicerat. Den visar med största tydlighet vad myndigheter vill kunna censurera bort från nätet. Just den här videon hade USA också gått till extremer för att förhindra publikation av.
Videon finns på YouTube och visar hur två helikopterpiloter i Bagdad ser åtta män lugnt vandrande nerför gatan. Två av dem är reportrar för Reuters och har kameror över axeln. ?Vapen, de har vapen?, hör man piloten säga när han ser de åtta männen lugnt gå nerför gatan och prata med varandra. "Begär eldtillstånd." Sedan skickar helikoptern en skur av granater mot gruppen.
Några springer iväg. De får egna skurar av granater mot sig som i praktiken sliter deras kroppar i småstycken. Efteråt beundrar piloterna sitt verk och skrattar åt liken och de svårt skadade på marken.
Men Bagdad är inte utan medkännande människor. Någon i en minibuss ser att det ligger en massa skadade människor längre fram på gatan och kör fram och börjar leta efter överlevande för att få dem till sjukhus. Då öppnar helikoptern eld mot minibussen också, och den detonerar i ett moln av rök och damm under granatsalvorna.
Efteråt skrattar helikopterpiloterna åt att de sköt 30-millimeters spränggranater rakt genom vindrutan. Där satt det två små barn.
Detta inträffade 2007 och amerikanska militären har hela tiden hävdat att ett par rebeller hade öppnat eld mot helikoptern. Vi ser tydligt på videon att det var en medveten lögn från amerikanska militären. Videon som WikiLeaks har publicerat är dokumentation av allvarliga krigsbrott.
Man kan missta civila för fientlig trupp, men det går inte att påstå att det fanns någon trovärdig hotbild i åtta personer som går på en gata och pratar med varandra. Och när man dessutom öppnar eld mot andra civila som kommer till undsättning, så är det krigsbrottsdomstolen i Haag vi pratar om.
Utan ett fritt nät hade den här videon aldrig publicerats. Den betraktas som försvarshemligheter och är det första som skulle censurerats av myndigheter, om de kunde censurera nätet, tillsammans med "barnporr" som en murbräcka för att få allmän acceptans för censur som koncept.
Men överlevare av barnvåldtäkter vill inte ha censur av nätet, av precis samma anledning som familjerna som överlever offren i videon ovan. Censur tillåter myndigheter att sopa obekväma saker under mattan: Out of sight, out of mind. Då kan man säga att man gjort något, och så syns inte problemet längre. Men det finns kvar. 1810 års pressfrihetslagstiftning, som förbjuder alla former av censur, kom till av en anledning.
Ett fritt nät gör att myndigheter inte kommer undan med krigsbrott. Ett fritt och ocensurerat nät är en förutsättning för att kunna hålla myndigheter, just de myndigheter som vill kunna censurera nätet, till svars för allt mellan korruption och mörkläggningar.
Det är därför just de myndigheterna med jämna mellanrum gjort husrannsakan hos WikiLeaks för att försöka förhindra publikation av exempelvis den aktuella videon. När ska polismyndigheterna förstå att en redaktion är en redaktion och har ovillkorligt grundlagsskydd?
Nu finns det tyvärr politiker som tycker att det är en bra idé med censur av nätet. Cecilia Malmström, Sveriges EU-kommissionär, propagerar just nu för ett förslag som inför kinesisk censur i Europa. Nätet ska kontrolleras. Publikationer som inte är statligt sanktionerade ska kunna hindras, straffas och gömmas undan.
Med populistiska argument agiterar Malmström för att upphäva 1810 års tryckfrihetsgrundlag och införa kinesisk nätcensur - även om hon anstränger sig för att klä det i ord som att stoppa obehagliga sidor på Internet.
Som den här videon. Den här videon är inte bara obehaglig, utan extremt obehaglig. Just därför måste den publiceras utanför myndigheters kontroll. Den visar att amerikanska militären har ljugit om ett händelseförlopp och gjort sig skyldig till krigsförbrytelser.
Att Malmström vill införa censur som direkt hade stoppat både den här videon, annan regimkritik, och andra obehagliga skildringar som dokumenterar brottslighet har gett henne namnet "Censilia" i bloggosfären.
Ett fritt och ocensurerat nät är den yttersta garanten för att vem som helst ska kunna påpeka missförhållanden och avslöja mörkläggningar och korruption.
Just därför får vi inte låta blodtörstpopulistiska valårspolitiker som Malmström komma undan med att de "vill ha kontroll över nätet". Att ha kontroll över nätet är att bestämma vilken journalistik som får finnas, vilka åsikter som får finnas, vilka uttryck som får kommuniceras.
Det är författningsvidrigt, människorättsvidrigt och medborgarrättsfientligt - och framför allt vet vi vilken sorts korrupt samhälle det leder till.
Debatt är SVT:s sajt för samhällsdebatt. Det är platsen där de viktigaste och mest angelägna samhällsfrågorna diskuteras. Debattartiklar mejlas till debattartiklar@svt.se, och vi vill gärna ha ensamrätt.