svt.se/opinion

Lisa Magnusson om Littorins påstådda sexköp:

"Ett angrepp på samhället"

Publicerad 15 juli 2010 - 11:02

Något jag avskyr innerligt är det allestädes närvarande kravet på absolut konsekvens i bemärkelsen att alla en persons åsikter måste gå att sammanfoga till ett enhetligt system.

Detta krav ligger som en boja kring det förutsättningslösa, fria tänkandet och får människor att famla efter vad de borde tycka istället för att fundera över vad de faktiskt anser.

Att beslås med inkonsekvens är nämligen det värsta som kan hända, då ogiltigförklaras genast alla ens åsikter i ett slag.

Jag har ingen aning om varför; själv tänker jag att det snarare vore betydligt mer intellektuellt hederligt att bilda sig en uppfattning utifrån vad man verkligen tycker, och går det sedan inte att jämka samman med ens övriga åsikter så tant pis, synd.

Sprickor gör det bara mer intressant, det är de som är den bästa miljön för nya intressanta tankeembryon att gro.

Nej, problem menar jag att det blir först när inkonsekvensen slår över i rent hyckleri, så att man säger en sak och gör en helt annan. Till exempel om en minister företräder en politik som säger att det skall vara olagligt att köpa sex, och sedan själv går och köper sex.

Det är nämligen inte själva handlingen i sig - att Sven Otto Littorin eventuellt har köpt sex - som stör, menar jag. Personligen anser jag till och med att lagen om förbud mot köp av sexuella tjänster borde tas bort.

Man vet ju att sexköpslagen inte är bra för sexsäljarna utan har gjort dem mer utsatta. Ändå behåller vi den. Det kan bara betyda att lagen inte främst är till för dem som säljer sex, utan för att lära medborgarna god sexualitet.

Att "markera" mot det smutsiga i att köpa sex prioriteras högre än att faktiskt hjälpa dem som man, åtminstone i teorin, betraktar som offer för detta smutsiga. Sexköp är ett brott mot den allmänna ordningen, vilket gör sexköpslagen till en ren morallag.

Denna morallag förespråkas av det parti som Sven Otto Littorin företräder. Han har aldrig offentligt opponerat sig mot den.

Om det nu är sant att Sven Otto Littorin har gått till prostituerade så agerar han alltså, enligt sitt eget och partiets synsätt, på ett vis som dels eventuellt åsamkar den sexsäljande individen skada, men som framför allt är ett angrepp på samhället och den allmänna sexualmoralen. En minister som på dessa premisser ändå köper sex är naturligtvis inte lämplig på sin post.

Alternativet, att Sven Otto Littorin i själva verket inte tycker att sexköp är fel men har hållit tand för tunga i alla dessa år, skulle innebära att han politiskt är en ryggradslös fegis. Oavsett vilket vore han ju en hycklare. Därför gör han rätt i att säga upp sig.

Och om han faktiskt är oskyldig till anklagelserna? Ja, då är den här affären ett medialt haveri utan like.

Lisa Magnusson
Frilansskribent

Alternativ bild för flash innehåll.

Saknar du något i Debatten?

Alla är välkomna att skriva, och bedöms på samma sätt av vår redaktion. Din artikel ska ha max 4000 tecken, och vi vill självklart ha ensamrätt.

 
 
Redaktionen

Det här är Debatt

Debatt är SVT:s sajt för samhällsdebatt. Det är platsen där de viktigaste och mest angelägna samhällsfrågorna diskuteras. Debattartiklar mejlas till debattartiklar@svt.se, och vi vill gärna ha ensamrätt.

 

Följ oss överallt...

Följ oss i mediebruset. Vi finns på:

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.