rapport | kultur & nöje | vetenskap Regioner

För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Jobbar mot krisen

Scania möter kris med skola

Publicerad 23 januari 2009 - 16:25
Uppdaterad 27 januari 2009 - 13:16

Varslen inom fordonsindustrin har på sistone duggat tätt. På Scania i Södertälje har man valt att möta krisen på ett annat sätt, genom utbildning.

Video

Fredagsreportage artiklar 2008

-Det är klart man blir orolig över alla varsel. Man trivs här, tycker om arbetet och bor i närheten, säger Ninos Shabo, montör på Scania i Södertälje.

Han delar oron med sina kollegor. För Scania är inget undantag. Också här, i en av världens äldsta lastbilsfabriker har finanskrisen dikterat om villkoren för de 9.000 anställda. Sinande orderingångar och ett växande lager avbeställda fordon gör att företaget jagar kostnader.

Personalen fick ta ur tidsbanken
Efter ett fyra veckor långt juluppehåll, då fabriken helt enkelt stängde, är produktionen igång igen. Personalen fick ta ut lediga dagar ur den tidsbank som gör att man kan jobba mer i goda tider och mindre i dåliga, med samma fasta månadslön.

I dag går produktionen på halvfart. I höstas meddelade ledningen att de 465 visstidsanställda inte skulle få förlängda avtal. Men det räcker inte. En stor del av personalen behövs ändå inte i den dagliga produktionen. Men istället för att varsla ska flera tusen anställda få sätta sig i skolbänken.

Erik Jungberg är informationschef på Scania och han medger att det kortsiktigt är billigare att varsla sina anställda är att satsa på vidareutbildning.

-Men det är bättre att göra så här. Vi kan slå vakt om kompetensen och utveckla den. Då kommer vi att stå starkare när det vänder, säger Jungberg.

Utbildning är receptet
Sylvester Muhar och Mitchell Sjofjan är båda montörer. De ser fram emot att lära sig mer om produktionskunskap och utveckling.

Länsstyrelsen har ansökt om att få medel från EU:s socialfond. För Södertäljes del handlar det om 70 miljoner kronor till utbildningar i matematik och språk.

Det är dock inte säkert att länstyrelsen får några EU-pengar. Beslut tas först den 27 januari och tills dess hålls många tummar. Kanske blir Scanias lösning en modell för andra svenska företag nästa gång det börjar blåsa kalla vindar.

 

Ansvarig utgivare ABC/SVT Uppland: Geronimo Åkerlund

Nyheter nära dig!

Genom att välja region i rullistan visas senaste nyheterna från din region nästa gång du går in på sidan!

Välj region

#nyhlab

Foto: Carl-Johan Söder/SVT

Nyhetslabbet - vi testar dina nyheter!

Följ bloggen bakom Nyheternas interaktiva livesändningar!

Sociala medier

Nyheter på Twitter

SVT Nyheter tar emot tips och tipsar om nyheter på microbloggen Twitter.

Vädret

Utrikesreportage

USA: Ung elit nobbar Wall Street

Här hittar du aktuella reportage från vår utrikesredaktion.

SVT2 9-12, Kunskapskanalen 12-16

Måndag 14 maj

09:00 Europadagen
Seminarier och debatter om EU. Åtta delar om ca 45 minuter: Snabbväxande Stockholm, Danmark som ordförandeland, "Det blev bättre med EU", EU så in i Norden, Hur klarar EU konkurrensen? Har EU-länderna klarat Rio-löftena? Ungdomsarbetslösheten och Fokus på EU. Inspelat 9/5.
10:30 Pressträff om åldersdiskriminering
Med Erik Ullenhag (FP)
15:30 Bo Lundgren i KU

Rapport

Rapports nyhetsankare. Foto: SVT

Rapport - största nyhetsprogrammet

Möt redaktionen bakom Sveriges största nyhetsprogram Rapport.

Gomorron Sverige

Gomorron Sverige

Dagsaktuella gäster, recensioner, recept och mycket mer hittar du hos Gomorron Sverige.

Korrespondenterna

Foto: SVT

Se oss i SVT Play!

Korrespondenterna är tillbaka i september med tio nya program.

Under uppehållet kan ni se Korrespondenterna i SVTPlay. Där finns 25 program att se om allt från Barnslaveri i vår tid (bilden ovan) till Kokainets väg, Polyamori och Förbjuden kärlek.

I sommar kommer fem repriser fredagar 19.30 i SVT2 med start vid midsommar.

Grafik

Foto: SVT

Det nya Afrika

SVT:s interaktiva grafik ger dig sammanhangen och samlar nyheter och inslag om Afrika.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.