Start | Bandy | Fotboll | Handboll | Idrottsgalan | Ishockey | Simning | Tennis
Foto: Pressens Bild

Efter Klüft - dags för Kajsa

Publicerad 8 augusti 2005 - 07:33
Uppdaterad 8 augusti 2005 - 16:06

Det kan bli en ny guldfest för de svenska friidrottarna i kväll.
-Kajsa är storfavorit, säger hennes tränare Yannick Tregaro till SVT Sport inför kvällens höjdhoppsfinalen.

Se video

Finalfältet

Kajsa Bergqvist

Kajsa Bergqvist har hoppat högst av alla i år och var den som imponerade mest i kvalet.
-Så här bra har jag inte hoppat sen Eberstadt för två år sen, sa hon själv efteråt.
Det var i den tävlingen hon klarade 2,06...

-Jag har sett de hoppen många gånger. Dom är väldigt bra, bättre än kvalhoppen. Men det handlade ju om andra höjder, säger Tregaro.
-Det ska bli spännande att se om Kajsa kan hoppa lika bra i finalen som i kvalet.

-Hon måste ta det lugnt, hålla fokus och inte bli för het. Hon måste jobba lugnt och rytmiskt i ansatsen.
-Gör hon det och verkligen får ut allt så behöver de andra hoppa väldigt bra. Hon är i väldigt bra form.

Vilka blir Kajsas svåraste konkurrenter?
-Vita Palamar (Ukraina) som har varit jämn och stabil i år. Och Chaunte Howard (USA) och Venelina Veneva (Bulgarien), som är ojämna och kan riva på 1,85, men klara två meter i nästa hopp.

Just nu öser regnet ner i Helsingfors, vilket ger våta banor och chansartade förhållanden. Men väderprognosen säger att det ska bli uppehåll i kväll.

Även Emma Green finns med i VM-finalen. Hon beklagade sig över tekniska problem efter försöken, men är i fysisk toppform.
-Hon har chans till en framskjuten placering, om allt fungerar, tror Tregaro.

Ulf Nilsson, Helsingfors

söndag 2 april 2006

Friidrott  10:10

lördag 4 februari 2006

Friidrott  16:15

onsdag 4 januari 2006

Friidrott  19:18

måndag 15 augusti 2005

Friidrott  22:18
Friidrott  21:16
Friidrott  16:35
Friidrott  16:27
Friidrott  12:44

söndag 14 augusti 2005

Friidrott  22:40
Friidrott  22:29

"En stormakt i friidrott"

Sverige tog fem medaljer vid friidrotts-VM i Paris i Augusti 2003.

"Vilket världsrekord är det bästa?"

Kajsa och Hägge är i mataffären och filosoferar över de bästa och mest svårslagna rekorden. Och hur långt kan man stöta en fransyska?

Alla VM-heat i speedway i SVT24

Johan Ejeborg och flera andra SVT-profiler bloggar om VM-serien i speedway i samband med VM-deltävlingarna. Du får senaste nytt, analyser, experttips och intervjuer.

Northug satsar på Vasaloppet

Petter Northug prioriterar Vasaloppet nästa mästerskapslösa säsong. Efter Tour de Ski blir det norrmannens viktigast uppgift.

Marion Jones ber om en andra chans

Sportspegeln har träffat dopningsfällda Marion Jones i ett exklusivt möte, vi har också varit och träffat stall Frick som måste försöka gå vidare trots att Jim Frick fortfarande
vårdas på sjukhus efter den otäcka olyckan. Vi har också träffat höjdhopparen Emma Green.

Redaktör just nu:

Enhetschef:

fredag 25 maj

Mer sport  07:49

fredag 25 maj

   19:57

torsdag 24 maj

NHL  06:24

onsdag 23 maj

NHL  07:02

Följ resultaten live

Vintersportsäsongen är i full gång! Nu kan du följa tävlingarna i de stora vinteridrotterna i vår nya Vintersportbevakare.

Öppet arkiv. Grafik: Emil Englund / SVTi

Alla SVT:s sändningar från sportevenemang kan sponsras. More Space Nordic sköter försäljningen.

Grafik: Emil Englund/SVT

VASALOPPET

Se din målgång i Mora

Klarade du dig igenom de nio Vasaloppsmilen? Då är du troligtvis en av de åkare som kan se sin målgång här!

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.